Bibbi - Världens snabbaste

3:31:14 på Vintermarathon för Bibbi Lind, 69 år ung.

Enligt ARRS så är gällande bästa noteringen för 69-åriga kvinnor på marathon, de 3:35:54, som tyskan  Christa Wulf gjorde på Hamburg marathon 27 april 2003. Idag på Vintermarathon i Stockholm underskred Bibbi Lindh den tiden med 3:31:14 (nettotid).

Bibbi har efter en skada i våras, inte fått till så mycket träning under sommaren  och hela tiden nedvärderat sin form. Bibbi sa inför Vintermarathon att hon inte förväntade sig någon rekordtid, men ändå fick hon till det.
Kollar man hennes mellantider, så har hon en snittfart på 5 minuter per kilometer, där hon som snabbast sprungit med en fart på 4:54 och som långsammast 5:14. Alltså extremt jämnt löpt och nästan ingen antydning till trötthet på slutet.

Det fins en rätt kul artikel i Solvikingen nr 3 2004 (bläddra till sidan 11) där Bibbi talar om att hon kanske kommer att springa Stockholm Mararthon igen när hon fyllt 70!

Jag avslutar med att säga att Bibbi Lind nu varit medlem i Solvikingarna sen 2003 och det har varit 10 imponerande år.

 

Bibbi Lind

Bibbi Lind blev världsmästarinna i maraton bland 68-åringar i fjol och nu även som 69-åring.

Bibbi är även flerfaldig mästarinna i Solvikingarnas Grand Prix.

 


Kategori: Medlemsresultat Inlagd 2013-11-09 14:10 av Stefan van den Berg Uppdaterad 2014-03-01

Filtrera bland nyheterna

Kategori:
Skribent:
Månad:
År:
Ord i texten:
Välj sida: